Układ Hamulcowy
Układ Hamulcowy
Hamulce bębnowe są coraz rzadziej montowane w nowoczesnych autach. Podczas gdy znacznie lepiej sprawdzają się hamulce tarczowe, które gwarantują lepszą efektywność hamowania i skuteczniej odprowadzają ciepło. Poza tym charakteryzują się mniejszą awaryjnością i są łatwiejsze w naprawie.
Klocki hamulcowe wysyłają wyraźne sygnały, że należy je wymienić. Większość klocków wyposażonych jest w specjalne blaszki, które podczas hamowania wydają charakterystyczny dźwięk. Same domagają się wymiany na nowe. Jeżeli klocki hamulcowe nie posiadają blaszek, będą piszczeć podczas hamowania. W nowych autach wysokiej klasy są zamontowane dodatkowo systemy sygnalizujące zużycie klocków hamulcowych, które niewątpliwie ułatwiaja kontrole ilości okładziny.
Możesz również regularnie sprawdzać grubość okładzin na klockach hamulcowych. Posiadają one rowki wskazujące stopień starcia okładzin. Przy mocno zużytych klockach jest on niewidoczny. Graniczna grubość okładziny wynosi 1,5 mm. Wymiana klocków hamulcowych jest ponadto uzależniona od liczby przejechanych kilometrów. Ma na to wpływ sposób eksploatacji pojazdu. Przy spokojnej jeździe po mieście klocki hamulcowe zaleca się wymienić co 30-50 tys. km. Jeżeli jeździsz po mieście, ale dynamicznie, to podlegają one wymianie co 10-20 tys. km. Spokojna jazda po trasie wymusza montaż nowych klocków po przejechaniu ok. 50-80 tys. km, natomiast, jeśli preferujesz dynamiczną jazde po trasie wymiana, konieczna będzie wymiana maksymalnie po 50 tys. km. Godnym uwagi jest fakt, że nie bez znaczenia jest jakość klocków hamulcowych. Jeśli zdecydujemy się na montaż słabszych elementów, mogą one sygnalizować nam konieczność ich wymiany nawet po kilku kilometrach.